Szafy
Szafy KOMANDOR wykonywane są w dowolnych wymiarach, dzięki czemu możesz dopasować je do swoich wnętrz. Zazwyczaj wysokość wynosi 250 cm, a głębokość waha się w granicach 60-65 cm, z czego ok. 50-55 cm przeznaczone jest na wnętrze zabudowy, a pozostałą powierzchnię zajmuje niezbędny do poruszania się drzwi przesuwnych tor. Zalecana minimalna głębokość szaf wynosi ok. 55 cm.
W naszej ofercie znajdziesz szafy dopasowane do Twoich wymagań. Ze względu na budowę i ustawienie wyróżnić możemy:
Szafy wnękowe – montuje się je między dwiema ścianami pomieszczenia, w którym są ulokowane, lub dochodzą do jednej ze ścian, z drugiej strony zaś zakończone są płytą. Stawiane na całą wysokość pomieszczenia nie wymagają instalacji osobnego sufitu, ich podłoże stanowi rodzaj podłogi pomieszczenia (wykładzina, płytki, parkiet, kafelki etc.).
Szafy pełne – ten rodzaj szaf najlepiej prezentuje się w miejscach, których fragmenty (podłoga, ściana) chcemy zasłonić np. ze względów estetycznych. Ich konstrukcja składa się ze ścianek bocznych, podłogi, sufitu oraz ścianki tylnej. Zazwyczaj projektuje są w taki sposób, aby nie zajmowały całej powierzchni ściany, a jedynie niewielki jej fragment.
Szafy z pawlaczem – ten typ szaf to wariacja dwóch wcześniejszych stosowana w momencie, gdy istnieje możliwość lub potrzeba wykonania zabudowy szafy sięgającej sufitu w wysokich pomieszczeniach
Szafy narożne – najczęściej mają kształt litery „L” i montuje się je na dwóch prostopadłych względem siebie ścianach łączących się w jednym z kątów pomieszczenia. W zależności od preferencji mogą być pełne lub wnękowe.
Drzwi w szafach Komandor mogą być przesuwane, uchylne lub łamane. Co ważne, w jednej zabudowie można stworzyć ich kombinację.
Wybór odpowiedniej szafy wnękowej to rozwiązanie, które pozwoli w prosty i estetyczny sposób przechowywać garderobę oraz inne przedmioty. Na początku powinniśmy zastanowić się, gdzie ją ulokować: w sypialni, wnęce w przedpokoju, czy może innym miejscu naszego domu? Gdy lokalizacja została już wybrana, warto zrobić listę rzeczy, które mamy zamiar w niej składować, aby w odpowiedni sposób dopasować wnętrze do naszych potrzeb.
Zazwyczaj szafy wnękowe wykorzystuje się do przechowywania garderoby (odzież codzienna, płaszcze, koszule, bielizna), zapasowej pościeli, ręczników, butów, jak i również walizek, plecaków, torebek, żelazek, desek do prasowania, czy odkurzaczy. Warto tak rozplanować dostępną przestrzeń, aby zmieściło się w niej wszystko, co chcemy tam włożyć.
Aby zorganizować ją w odpowiedni sposób, do dyspozycji mamy szereg elementów wspomagających poprawne przechowywanie:
DRĄŻKI
Są niezwykle pomocne, jeśli w szafie ma się znaleźć miejsce na ubrania wiszące na wieszakach, zarówno długie (płaszcze, sukienki), jak i krótkie (spodnie, marynarki, koszule). W celu oszczędności miejsca, dla ubrań krótkich istnieje możliwość zamontowania dwóch równoległych drążków jeden nad drugim, gdzie odległość między nimi wynosi min. 105 cm. Dla drążków na ubrania długie najlepsza wysokość montażu wynosi co najmniej 180 cm.
Prawidłowo zamontowany drążek ma maksymalnie 100 cm długości, co zapewnia wysoką wytrzymałość nawet przy większym obciążeniu. Drążki dłuższe mogłyby w czasie użytkowania ulec wygięciu, lub złamaniu.
Istnieje również możliwość instalacji specjalnych drążków z pantografem, który pozwala na opuszczenie lub podnoszenie drążka w zależności od potrzeb. Rozwiązanie to jest dedykowane osobom niskim, lub niepełnosprawnym, zapewniając im dostęp do wiszących wysoko rzeczy w wygodny sposób.
Jeśli ze względów konstrukcyjnych zabudowa wnękowa przeznaczona do przechowywania jest płytsza niż 50 cm, rozwiązaniem mogą okazać się wysuwane wieszaki poprzeczne. Ich zastosowanie wymaga jednak przestrzeni o szerokości min. 55 cm, aby ubrania nie gniotły się o ścianki działowe.
PÓŁKI
Odpowiedni zestaw półek zapewni niezbędne miejsce na składowanie takich rzeczy, jak np. swetry, bluzy, ubrania sportowe, ręczniki, pościel lub pudełka z butami.
Na przechowywanie bielizny pościelowej warto przeznaczyć wyższe partie szafy. W pawlaczu warto trzymać walizki, śpiwory i inne rzeczy, po które nie sięgamy codziennie. Specjalne wysuwane półki na buty (wyposażone w relingowy uchwyt, lub metalowe drążki) umożliwią szybki dostęp do najczęściej używanego obuwia.
SZUFLADY
Szuflady to elementy szafy wnękowej idealnie nadające się do przechowywania drobnych przedmiotów. Stosuje się je zazwyczaj do bielizny, lub – po wstawieniu odpowiednich przegródek – do przechowywania zrolowanych krawatów, zegarków, pasków, czy biżuterii.
Jak dobrać szafę wnękową pod względem wizualnym?
Wiele rodzajów oklein posiadanych przez nas w ofercie sprawia, że czasami trudno zdecydować się na konkretny styl, w jakim ma być utrzymana szafa. Z tego powodu przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, który podpowie, w jaki sposób zaprojektować wizualnie idealną szafę dla Twoich potrzeb:
Tradycjonalistom polecamy drzwi przesuwne wykonane z płyty laminowanej, forniru, lub okleiny imitującej naturalne drewno. Szeroki wybór kolorystyki pozwoli dopasować front szafy wnękowej do każdego pomieszczenia,
Osoby aktywne, żyjące szybko skusić się mogą na fronty wykonane np. ze szkła ozdobionego ciekawą grafiką, lub też wypełnienie może być wykonane z własnego zdjęcia wykonanego na szkle lub płycie.
Dla osób ceniących spokój, o romantycznym podejściu do życia idealnym rozwiązaniem będą fronty utrzymane w pastelowych barwach, drzwi z wmontowanym lustrem, lub wykonane ze szkła matowego lub pikowanego.
Miłośnikom ekologicznego stylu do dyspozycji oddajemy drzwi przesuwne wypełnione fornirem, bambusem albo rattanem.
Osoby z zamiłowaniem do estetyki z pewnością chętnie wybiorą fronty wykonane ze szkła z lśniącą lub satynową powierzchnią wypełnienia utrzymanego w jasnych barwach.
Z kolei nowocześni użytkownicy, podążający stale za trendami mogą skusić się na szeroki wybór paneli z trójwymiarowymi wzorami.
Prowadnice
W wypadku szaf wnękowych z drzwiami rozsuwanymi warto szczególną uwagę zwrócić na stan dolnej szyny. Jako, że w tych miejscach gromadzi się najwięcej kurzu i innych zanieczyszczeń, mogą one z czasem wkręcić się między kółka i spowodować spowolnienie, zacinanie, lub nawet uszkodzenie systemu przesuwu drzwi.
Aby zapobiec tego typu sytuacjom należy regularnie czyścić szynę jezdną, np. sprężonym powietrzem.
Wnętrze
Do czyszczenia wnętrza szafy najlepiej używać specjalnych środków przeznaczonych do drewnianych powierzchni. Jako, że ścianki działowe i półki wykonywane są w większości z płyt laminowanych lub forniru, możliwy jest zakup specjalnych preparatów pod postacią płynu, mleczka lub aerozolu, które usuną wszelkie powstałe w czasie użytkowania zanieczyszczenia.
Czyszcząc wnętrza szaf wnękowych należy pamiętać, aby preparatu nie aplikować bezpośrednio na czyszczoną powierzchnię, gdyż może to doprowadzić do zawilgocenia, a w następstwie do rozwarstwiania i pękania materiału. Znacznie lepszym sposobem jest dozowanie środków czyszczących na czystą ściereczkę i delikatne przecieranie nią powierzchni.
Drzwi
Aby wyczyścić drzwi szaf wnękowych, najlepiej dostosować odpowiednie preparaty do materiałów, z jakich zostały wykonane:
dla drzwi z płyt lub forniru najlepsze będą środki czystości do drewna,
szklane i lustrzane powierzchnie powinniśmy myć dedykowanymi środkami do szyb lub czystą wodą,
fronty z naturalnych materiałów, jak np. bambus albo rattan, najlepiej najpierw odkurzyć przy pomocy mopa do mebli, a następnie przetrzeć delikatnie wilgotną szmatką.