Garderoba

Garderoby są alternatywną propozycją dla szaf wnękowych, umożliwiającą przechowywanie zarówno ubrań, jak i innych potrzebnych przedmiotów. To, co wyróżnia je od szaf to fakt, że na garderobę przeznacza się najczęściej całe osobne pomieszczenie, lub jego wydzielony ścianką działową fragment. Na tyle duży, aby można było bez problemów wejść do środka.

W zależności od posiadanej wielkości i kształtu pomieszczenia, garderoby podzielić możemy na prostokątne, kwadratowe, w kształcie litery „U”, lub litery ”L”.

Projektując rozmieszczenie poszczególnych elementów w garderobie powinniśmy wziąć pod uwagę najważniejszy czynnik: ilość osób z niej korzystających. Dla wszystkich użytkowników powinny się bowiem znaleźć osobne półki, szuflady i drążki umożliwiające rozmieszczenie należących do nich rzeczy. Bardzo często przy projektowaniu wydziela się również tzw. strefę wspólną, zazwyczaj pod postacią drążka przeznaczonego na długie płaszcze, lub sukienki.

a17-62187

a1.jpg-40595

21.jpg-55564

Garderobę zaprojektować można w oparciu o jeden z dwóch systemów, kolumnowy lub rurowy, pozwalający na zmianę położenia niektórych elementów zabudowy w razie potrzeby. Najczęściej wykorzystuje się jednak projektowane specjalnie na zlecenie klientów stałe konstrukcje z szafek, półek, szuflad, kontenerów, drążków, wieszaków, specjalnych półek na buty, koszy, a nawet pantografów.

a19-25807

a07-96985

55.jpg-52497

41-2643

Nowoczesne garderoby umożliwiają również przechowywanie sprzętów gospodarstwa domowego, jak żelazka, deski do prasowania, suszarki na pranie i odkurzacze. Przy ich projektowaniu możemy wydzielić również osobny moduł pozwalający na przechowywanie parasoli, ubrań sportowych lub pojemniki przeznaczonych na bieliznę. Szeroki wybór różnorakich elementów pozwala na stworzenie zwartej, funkcjonalnej zabudowy od podłogi, aż po sam sufit.

Jak zaplanować garderobę?

Garderoby najczęściej ulokowane są w najbliższym sąsiedztwie sypialni, oddzielone od nich ściankami działowymi, lub drzwiami przesuwnymi. Te drugie są najbardziej praktyczne, ponieważ pozwalają na oszczędność miejsca i umożliwiają łatwe otwieranie w każdym momencie.

Swobodne poruszanie się w garderobie wymaga odpowiedniej przestrzeni. W obecnych zasadach projektowania przyjmuje się, że minimalna odległość pomiędzy dwoma ciągami konstrukcji powinna wynosić 70 cm.

Drążki przeznaczone do wieszania krótkiej odzieży (koszule, spodnie, marynarki) ustawić możemy jeden nad drugim, pod warunkiem, że odległość między nimi wynosić będzie co najmniej 105 cm. Dla odzieży długiej (płaszcze, sukienki), drążek powinien być umieszczony min. 180 cm od ziemi. Osoby o niskim wzroście, lub osoby niepełnosprawne mogą zainstalować w garderobie tzw. pantografy, czyli drążki ze specjalnym uchwytem, którego pociągnięcie ściągnie ubrania na niższy poziom ułatwiając ich dosięgnięcie.

Używając wieszaków do przechowywania ubrań sprawiamy, że są znacznie mniej podatne na zagniecenia. Ale część ubrań możemy również składować na odpowiednio dopasowanych półkach. Dotyczy to zwłaszcza koszulek, swetrów, bluz oraz oczywiście bielizny. Specjalnie dla niej w garderobie istnieje możliwość zamontowania odpowiednich szuflad. Te z kolei służyć mogą również do przechowywania wielu innych drobnych przedmiotów. Aby mieć pewność, że zachowany zostanie w nich porządek, warto umieścić w środku odpowiednie, dopasowane do naszych potrzeb przegródki.

Garderoba daje możliwość nie tylko przechowywania odzieży, ale również wielu innych przedmiotów. Specjalne moduły bieliźniane pozwalają na przechowywanie ręczników i pościeli, pojemne szafki montowane zwykle w górnych częściach umożliwiają składowanie nieużywanych w danej chwili walizek, toreb i śpiworów, a specjalne półki na buty (stałe bądź wysuwane) ułatwiają utrzymywanie obuwia w należytym porządku.

Wnętrze garderoby zaprojektować możemy zarówno w wersji standardowej, gdzie wybierając system półek, drążków, koszy i szuflad stworzymy jednolitą konstrukcję dopasowaną do naszych potrzeb, jak i w systemie rurowym bądź kolumnowym. Umożliwiają one samodzielne przesuwanie poszczególnych sekcji garderoby z jednego miejsca na drugie, dzięki czemu możemy dostosować ją do naszych aktualnych potrzeb.

Sposób wykonania garderoby pod względem funkcjonalnym pozwala na składowanie wszystkich potrzebnych przedmiotów w jednym miejscu. Jednakże funkcjonalność to nie wszystko, liczy się również estetyka. Dlatego przy projektowaniu tego typu zabudowy każdy klient otrzymuje możliwość wyboru kolorystyki, faktury i materiałów spośród szerokiej oferty dostępnych wzorów. Dobierając odpowiednie barwy płyt mamy możliwość przygotowania garderoby odpowiadającej naszym gustom i wyobrażeniom.

WAŻNE INFORMACJE